Bolund Gruppes hjemmeside har fået et nyt og mere moderne design. Vi har benyttet lejligheden til også at opfriske noget af indholdet. Prøv at gå på opdagelse – siden ligger stadig på https://bolundgruppe.dk.

Den nye hjemmeside er ikke bare et smartere design. Vi håber, at vi også har gjort det nemmere at finde de vigtigste oplysninger. For eksempel er siden nu opdelt i et område for medlemmer og deres forældre og et andet for gæster og kommende spejdere. Læs mere herunder om, hvordan du kan bruge siden – og en “ny” app.
Vores forside er selvfølgelig hovedindgangen. For medlemmer anbefaler vi derfra at vælge den relevante enhed i den øverste, røde menu:

Derfra kommer du direkte ind på siden med de vigtigste oplysninger for netop dig. På siden kan du finde nyhedsopslag, kalender/arrangementer, program og ledernes kontaktoplysninger. Du kan også komme videre til andre nyttige oplysninger. Er du kommet ind på en side, hvor den røde Medlemsmenu ikke vises, kan du altid komme ind i medlemsområdet igen ved at åbne den venstre sidemenu og vælge Medlemssider. Samme sted kan du også finde gruppens fællesprogram for det indeværende halvår.
Er du ikke medlem, men overvejer du måske, om du eller dit barn skal blive det – eller vil du bare gerne i kontakt med os, giver forsiden direkte adgang til en masse nyttige oplysninger blandt andet om, hvad vi tilbyder de forskellige aldersgrupper, og hvad det vil sige at være spejder.
Vi håber, at I finder den nye hjemmeside lettere at anvende, end den gamle var. Skulle I støde på noget, der lyder forkert, så send gruppeleder Henrik en besked. Så skal han nok se på det – alle kan jo begå fejl.
Få spejdergruppens nyheder på telefonen
Det er nu endnu nemmere at følge med i Bolund Gruppes nyheder om f.eks. næste spejdermøde eller arrangement. Du kan bruge enhver app, som kan læse RSS feeds. Vi har afprøvet Feedflow, som findes både til Android og iPhone. Den er ret nem at sætte op:
- Installér Feedflow på telefonen
- Første feed tilføjes ved at trykke på Add feed to gange
- og skrive ‘https://bolundgruppe.dk’ som URL
- samt vælge en nyhedskategori (baever, ulv, junior, spejder, senior eller rover)
Efterfølgende feeds tilføjes på følgende måde – se billederne herunder:
- Åbn menuen i øverste venstre hjørne
- Tryk på ‘+’ i øverste højre hjørne
- Vælg ‘Add feed’
- Skriv ‘https://bolundgruppe.dk’ som URL
- Skriv en kategori, du vil abonnere på.
- Vælg ‘Confirm’
Feedflow kan lægges som widget på en af mobiltelefonens skærmbilleder eller åbnes som app. Den kan give notifikationer, når der er nyheder, men vi anbefaler at åbne den mindst en gang om ugen, da den godt kan være længe om at opdage nyheder (på det punkt er app’en Feeder hurtigere, men den er lidt mere besværlig at installere).
Hvad vi bruger hjemmesiden til
Hjemmesiden på bolundgruppe.dk er spejdergruppens officielle kommunikationskanal til medlemmer og alle andre. Det er her, medlemmer kan finde nyheder om næste mandagsmøde eller den seneste tur, oplysninger om og tilmeldinger til arrangementer, ture og lejre, programmet for indeværende halvår og meget mere.
Det er også her, man kan læse noget om, hvad spejder er for noget, hvem vi er, hvor man kan møde os, hvordan vi kan kontaktes, og hvordan man bliver medlem.