I slutningen af september havde vi et enkelt spejdermøde, hvor vi ikke kunne være i eller omkring hytterne. Det skyldtes, at begge hytter var ved at få nyt tag.

Bolund Gruppes to spejderhytter nærmer sig også de halvtreds år, og selv om tagene var af den gode, gamle slags eternit med asbest i – eller måske netop derfor – havde bestyrelsen valgt, at det var på tide at få tagbelægningen skiftet. Vi har uden held søgt flere forskellige fonde om tilskud, men i april søgte vi Roskilde Kommunes pulje til små renoverings- og forbedringsprojekter om nye tage, og i begyndelsen af juni valgte Kultur- og Idrætsudvalget at imødekomme vores ansøgning.
Derefter var det bare at vente på, at Thorsen Tagservice havde tid til at gå i gang. De havde ellers meldt, at de først havde tid sidst på året eller i 2027, men da det ikke var inden for kommunens tidsfrist, fik de vores opgave presset ind i september. I allersidste øjeblik og med hjælp fra et regnvejr, som udsatte arbejdet en enkelt dag, lykkedes det Camille at få penge til lidt ekstra isolering på lofterne også, så vi måske med tiden kan spare lidt på varmeregningen. Så nu har begge hytter nye, asbestfrie tage og er lidt bedre isoleret end før.
Stor tak til Louise og Camille for arbejdet med indhentning af tilbud og ansøgning om penge – og til Jesper Thorsen for et godt tilbud og en fleksibel planlægning!