Du inviteres til spejderdøgn!
Jeps et helt døgn med masser af sjove spejder aktiviteter.Hvis vejret tillader det, sover vi i spejdertelt udenfor. Vi øver os på at bygge spejder lejer og ser hvor meget af vores mad vi kan lave over bål.
Klik her for tilmelding
Klik her for invitationen
Bestyrelsen og lederne har valgt at bede alle spejdernes forældre bidrage til hytternes rengøring ca. én gang årligt. Find rengøringsplanen her.
Vi nærmer os så småt den travle juletid. I får derfor her et overblik over de særlige aktiviteter i Bolund Gruppe i denne tid
Efter bævernes og ulvenes “flyvetur” til Nepal før sommerferien, var det den sidste weekend i september troppens tur.
I slutningen af september havde vi et enkelt spejdermøde, hvor vi ikke kunne være i eller omkring hytterne. Det skyldtes, at begge hytter var ved at få nyt tag.
Bolund Gruppes hjemmeside har fået et nyt og mere moderne design. Vi har benyttet lejligheden til også at opfriske noget af indholdet. Prøv at gå på opdagelse – siden ligger stadig på https://bolundgruppe.dk.